Kilka słów o klimatyzacji samochodowej
System klimatyzacji samochodowej ma za zadanie obniżenie temperatury powietrza we wnętrzu auta oraz utrzymania jej na odpowiednio komfortowym poziomie. Klimatyzacja samochodowa to współczesny standard, który oprócz wygody użytkownika, wpływa pośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Podczas jazdy w sezonie letnim kierowca jest w stanie zachować większą koncentrację, ponieważ wewnątrz auta panuje optymalna temperatura. Jest bardziej skoncentrowany oraz odprężony, dłużej zachowuje spostrzegawczość oraz zdolność do odpowiedniej do sytuacji na drodze reakcji. Zalety klimatyzacji można wymienić nie tylko odnośnie sezonu letniego ale również w czasie innych pór roku. Na przykład zapobiega parowaniu szyb w czasie wysokiej wilgotności powietrza. Pomimo stosunkowo prostej obsługi, nie należy zapominać, że za tym wszystkim kryje się skomplikowany układ mechaniczny i elektryczny. Tego rodzaju skomplikowany układ wymaga kompetentnych warsztatów z odpowiednim sprzętem i fachową obsługą. Sporadyczna kontrola raz na kilka sezonów nie wystarczy, aby wyeliminować drogie naprawy będące skutkiem braku właściwego serwisowania.
Klimatyzacja chłodzi naprawdę dobrze tylko przy regularnym serwisowaniu.
Wbrew powszechnie panującym opiniom klimatyzacja w samochodzie nie jest całkowicie bezobsługowa. Poprzez węże i ich połączenia, oraz uszczelniacze stosowane w kompresorach klimatyzacji w drodze naturalnego parowania ubywa do 15-20 % czynnika chłodzącego tzw. ubytek sezonowy. Ma to znaczący wpływ na wydajność chłodzenia . Jeśli ubytek czynnika jest wyższy niż 20%, to mamy już do czynienia z nieszczelnością układu, którą należy zlokalizować poprzez aplikację znacznika uv, a następnie usunąć.
Niewłaściwie konserwowana klimatyzacja jest zagrożeniem dla Państwa zdrowia.
Filtr pyłkowy instalacji usuwa z powietrza drobny pył, kurz, zarodniki i inne zanieczyszczenia, wydajność średnia to około 300m³ powietrza zewnętrznego na godzinę. Można sobie wyobrazić zanieczyszczenie filtra kabinowego po chociażby jednym sezonie, kiedy to na 100 % podlega wymianie. Jednakże źle konserwowane instalacje powodują jeszcze gorsze zagrożenia. Parownik, który jest częścią systemu klimatyzacji i wentylacji i znajduje się pod tablicą rozdzielczą, w wilgotnym i ciemnym otoczeniu. Dla bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów jest to idealna przestrzeń do intensywnego rozwoju. Zarazki te przenikają dalej przez system wentylacji do wnętrza pojazdu. U osób wrażliwych wywołują, poza chorobami, rozmaite reakcje alergiczne, jak np. kichanie, kaszel, łzawienie oczu. Dlatego też nie należy czekać z odświeżaniem klimatyzacji, do czasu aż poczujemy nieprzyjemny zapach z wentylacji. Regularna dezynfekcja parownika zapewnia, że wszelkie zarazki są trwale usuwane i klimatyzacja jest bezpieczna pod względem higienicznym.
Pamiętajmy koniecznie, serwis minimum raz do roku!
System klimatyzacji w samochodzie należy poddać odpowiedniemu serwisowaniu obowiązkowo raz do roku przed sezonem letnim. Do czynności serwisowych zalicza się sprawdzenie ilości czynnika chłodniczego, sprawdzenie szczelności układu, sprawdzenie poprawności działania wszystkich elementów mechanicznych i elektronicznych znajdujących się w układzie klimatyzacji, ozonowanie i dezynfekcja układu wraz z wymianą filtra kabinowego.